Domů » Blog » Modeláři a Evropská unie

Modeláři a Evropská unie

Evropská unie není ráda, když si lidi dělají co chtějí a tak nás pravidelně zásobuje ta parta přeplacených bruselských europoslanců řadou zákazů, zákonů, příkazů a papírování. Tak ani modeláři nebyli ušetřeni. No uznejte, co je to zapořádek, že si jdete zalétat na pole s nějakým rádiem řízeným modelem! A tak musejí být od 1.1.2021 všichni modeláři registrovaní u Úřadu civilního letectví. Dostanete přidělené číslo, kterým musíte označit všechny vaše modely. Když byste nějakým nedopatřením přistáli v záhonu mrkve, aby vás mohl zahrádkář pěkně vytahat za uši.

V terminologii registrace jsou totiž všechny rádiově řízené modely označovány jako drony, tedy bezpolotní letouny. Chápu, že ne každý, kdo si koupí dron, tedy nějakou třeba kvadroptéru pro natáčení videa, se seznámí s pravidly pro užívání takových strojů. Jsou místa, kde se vyloženě tyto věci nesmí používat, ale pokud nemá majitel tohoto zařízení hlavu jen na čepici, dojde mu, že létat v blízkosti letiště, natáčet u Pražského hradu či Pravčické brány není dobrý nápad.

Jde o to, že všichni ti zodpovědní modeláři se bezproblémů zaregistrují, registrace zabere sotva pár minut, což ovšem nevyřeší ten problém, na který je takový registrace zaměřena: podchytit lumpy, kteří si létají, kde je to napadne.

Jo a mimochodem, pokud by u vás na zahradě přistál nějaký model s označením CZE7jrolq6vi6qrv, tak ten je můj. A já čekal nějaké hezké označení OK-CR 456.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace