Domů » Blog » Jak se jezdí s ENC

Jak se jezdí s ENC

Každý stát si výběr poplatku za využívání dálnice řeší po svém. Někde se lepí dálniční známky na čelní sklo na příslušný počet dní - typicky 10 dnů, měsíc a rok. Jsou státy, jako třeba Maďarsko či Slovensko, kde se výběr mýta realizuje elektronicky - zaplatíte, uvedete registrační značku auta, kterým jedete a pak systém video kontrol pozná, jestli máte zaplaceno či ne. Nezaplacením se logicky vystavujete stejnému nebezpečí, jako jezdit bez nalepené dálniční známky. No a pak jsou státy, jako je třeba Francie nebo Chorvatsko, kde se poplatky vybírají průběžně v mýtných branách a to platí především pro jednorázové cesty jako je třeba dovolená. Kdo však jezdí častěji, vyplatí se zakoupit kouzelnou elektronickou krabičku (ETC - electronic toll collection), která vám průjezd urychlí a platby zjednoduší. V Chorvatsku už nějaký rok tento systém používají několik let a funguje skvěle. Na letošní cestu k moři jsem si řekl, že to vyzkouším a tady jsou moje postřehy.

Do Chorvatska jezdíme obvykle přes Maďarsko a hned z několika důvodů: nemusím kupovat dálniční známku v Rakousku a ve Slovinsku, cesta přes Maďarsko je svižná a dá se proložit termálními lázněmi nebo čabajkou. Při příjezdu do Chorvatska z Maďarska na přechodu Goričan kouzelná krabička ENC (elektronička naplata cestarine) zatím koupit nelze a tak jsem zaplatil "hotově" jen úsek do města Varaždin, kde jsem sjel z dálnice, zaplatil a otočil se zpět. U mýtné brány je kancelář, kde se tato krabička dá koupit a není jistě od věci, že na platby pomocí ENC poskytují slevu oproti jednorázovým platbám ve výši téměř 22%. Ano, krabičku musíte zaplatit, ovšem už za jednu cestu k moři se vám krabička díky slevě zaplatí a navíc si užijete komfortu průjezdu bez čekání. Slečna v kanceláři uměla výborně slovensky, takže při nákupu nebyl žádný problém, jen se vyplní formulář, kde uvedete jméno, adresu, email a telefonní číslo. Ke krabičce pak dostanete návod se jménem a přístupovým heslem, abyste mi si mohli kredit dobíjet sami na internetu. Jízda s ENC byla parádní. Na vstupní bráně systém zaznamená, že vjíždíte na placený úsek a na displeji uvidíte svůj kredit. Na výstupní bráně zase je na displeji uvedeno, kolik vám za průjezd bylo strženo. Držák krabičky jsem ani podle návodu na čelní sklo auta nelepil, jen jsem jí při průjezdu bránou položil na palubní desku. Krabičky se prodávají pro jednotlivé typy vozidel v paketu s předplaceným kreditem, já jsem koupil za 544 kun, kde byl kredit 555 kun, což, jak jsem měl spočítáno, mělo vyjít na cestu tam i zpět a mělo by mi zbýt asi 50 kun. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem kontroloval stav na internetu, mám tam kredit 280 kun. S největší pravděpodobností se neodečetla "naplata" při cestě zpátky u Záhřebu. Holt, nic není dokonalé :-) Přesně na tomto místě jsem si uvědomil, jaká je výhoda při platbě pomocí ENC: u brány s platbou hotově nebo kartou stálo několik kilometrů aut a já projel volným pruhem pro ENC. Údajně vydrží baterka v krabičce až pět let, takže mám před sebou ještě pár pohodlných cest k moři. A navíc, ENC krabička není vázaná na registrační značku auta, takže se může v klidu půjčovat, ovšem je si potřeba uvědomit, že je registrována na konkrétní osobu a typ vozidla. Funguje i oficiální půjčovna ENC, ale pokud se vám krabička "zaplatí" už jen jednou cestou, není co řešit. A ještě něco: stav kreditu a dobíjení můžete řešit v aplikaci v telefonu.

ENCENC

EDIT 2021: při letošní cestě krabička stále funguje a už je to vlastně více jak pět let. Dokonce jsem si koupil novou baterii, ta je ovšem potřeba vyměnit bez přerušení napájení krabičky - což lze, ale měřením jsem zjistil, že ta "stará" baterie je lepší, než ta nová, takže s výměnou ještě počkám. Dále chorvaté vylepšili obslužnou aplikaci do telefonu, takže vše funguje bez problémů.

AplikaceAplikace

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace