Domů » Blog » Funguje solární ohřev vody v bazénu? AKTUALIZACE

Funguje solární ohřev vody v bazénu? AKTUALIZACE

Když přemýšlíte o tom, že byste si chtěli ohřát vodu v bazénu, pak máte několik možností. Elektrický ohřev, ohřev tepelným čerpadlem nebo solární ohřev. Nejdražší je pochopitelně ohřev elektrický, protože voda je ohřívána přímotopným tělesem. Ohřev tepelným čerpadlem sice přináší jen vyšší vstupní náklady ve výši dvou až tří desítek tisíc, ale je potřeba si uvědomit, že na tepelný výkon 5 kW připadá příkon přibližně 1kW. Tepelné čerpadlo se vkládá do filtračního systému, takže aby bylo tepelné čerpadlo funkční, musí být v provozu filtrace. Poslední možností je solární ohřev, který obnáší sice malé vstupní náklady, ale jeho efektivita má své limity. Je zajímavé, že ve všech obchodech s bazény a příslušenstvím se dozvíte jen obecné informace o tom, jak vám solární ohřev prodlouží koupací sezónu a zvýší teplotu zhruba o 6°C. Nic konkrétního. A když hledáte někoho se zkušenostmi, obyvkle vás odbyde tím, že "to moc nefunguje". Tak se na to pojďme podívat přes konkrétní naměřená data.

Solární panel 5,4 m2Solární panel 5,4 m2 -

Máme k dispozici zapuštěný bazén o objemu 20m3 nezastřešený a vybavený solární plachtou, solární panel o ploše 5,4 m2 a kalové čerpadlo, které přečerpe za hodinu asi 5m3 vody. Ano, většinou se solární panel vkládá do filtračního okruhu, ale pokud s tím dopředu nepočítáte a hadice jsou zakopány v zemi, jde to jen za cenu zemních prací. Na druhou stranu má zvláštní solární okruh výhodu v tom, že nemusíte stále filtrovat, abyste vodu ohřáli. Tak tedy k těm datům. Rozhodně nečekejte rychlý ohřev na teplotu 30°C. Při plném slunečním svitu (a ideálním úhlu panelu ke slunci) je rozdíl teploty na přítoku a na odtoku 4°C, to znamená, že za 4 hodiny by mělo být v bazénu při výše uvedeném průtoku o 4°C víc. Začneme-li prohánět vodu panelem v poledne při počáteční teplotě 20°C, pak v 16 hodin je v bazénu 24°C. Pokud začneme s teplotou 22°C, pak analogicky bude teplota po čtyřech hodinách 26°C. A pak je tu ještě jeden faktor a to je noční pokles teploty, kde ztratíte zhruba polovinu toho, co jste přes den získali. Je to taková sisyfovská práce...

Ještě si řekněme něco o pocitové teplotě vody ke koupání: vše do 20°C jsou žiletky dobré leda pro otužilce, od 20 do 22°C je příjatelné osvěžení, od 22 do 24°C je příjemné osvěžení, ale skutečné luxusní kafíčko přináší až teplota 25 až 28°C, což je mimochodem teplotní norma pro sportovní bazény. Norma pro dětské bazény je pak 28 až 30°C. Je ale nutné připomenout, že čím vyšší je teplota v bazénu, tím jsou vyšší nároky na její ošetření.

Roční zkušenosti: úplně první, co mě napadlo, že řeknu, že "to moc nefunguje". No, není to úplně pravda. Za ty čtyři hodiny provozu oběhového čerpadla při plném slunečním svitu to skutečně ohřeje vodu v bazénu o 4°C. ALE! Musíte sledovat, zda sluníčko skutečně svítí a ideálně v efektivním úhlu k solárním panelům. Další problém je v tom nočním poklesu teploty i přesto, že voda je zakrytá solární plachtou. A další věc, kterou v dnešní době nelze přehlížet, je spotřeba čerpadla, které má nějakých 400W, takže si podle tarifu vezme za ty čtyři hodiny 10-12 Kč, což se může zdát jako zanedbatelné, ale za měsíc jsou to tři až čtyři stovky navíc k účtu za elektřinu. Musí si to každý spočítat, jestli se mu to vyplatí. Jedno je jisté: koupat se ve vodě, která má 20°C moc nebaví. Jen vám to vyrazí dech a už už rychle ven. Ale když je venku 30°C a voda má 25°C, tak to je pohodička.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace