Domů » Blog » 237. nejprodávanější auto u nás

237. nejprodávanější auto u nás

... aneb proč se u nás Fiatům nedaří.

Automobilka Fiat (původní zkratka Fabbrica Italiana Automobili Torino) byla založena vroce 1899, což zní dělá jednu z nejstarších automobilek v Evropě a také jednu z nejprodávanějších značek v rodné Itálii. Jenže jiný kraj, jiný mrav. U nás je pochopitelně nejprodávanější značkou „naše“ škodovka, která už vlastně dávno není naše. Je už třicet let součástí nadnárodního koncernu Volkswagen. To však nic nemění na tom, že Fabie a Octavie jsou nejprodávanější auta v Čechách. A jak se jednotlivé automobilky sdružují a mažou se hranice, montují se korejská auta v Nošovicích a v Žilině, německé Volkswageny se montují v Bratislavě, japonské Toyoty ve středočeském Kolíně, italské pětistovky v Polsku atd. Pak už vlastně záleží jen na tom, jaký kdo má vztah k jednotlivé značce a tu pak většinou preferuje.

Auta se velmi obecně dělí na malá, nižší střední třídu, střední třídu, MPV, crossovery a většina automobilek má snahu nabídnout auta ve všech třídách. Tady přišel nápad Italů, kteří oprášili slávu tehdejší „pětistovky“, tedy Fiatu 500 a začali jej opět vyrábět. Což o to, auto do města je to ideální, ale pro rodinu není příliš praktické, a tak přišel další nápad – „pětistovku“ trochu přifouknout, aby mohla sloužit jako rodinné MPV – no a narodil se Fiat 500L. Malé velké auto. A když mu přidáme trochu svalů, je z něj crossover s označením 500X. Jenže co přišlo Italům jako dobrý nápad, evropský trh příliš nepochopil a tahle auta se u nás, a nejen u nás příliš neprodávají. A je to škoda, Fiat 500L je skutečně praktické auto, slušně vybavené, se spolehlivými motory – legendárním benzínovým motorem FIRE 1,4 nebo pružnými a úspornými naftovými multijetami. Buď, jak buď, Fiat 500L je 237. nejprodávanější auto v ČR, což je v podstatě propadák. Horší už je snad jen ruská Lada nebo indické Tata. Mimochodem, 500L se vyrábí v srbském Kragujevaci.

Fiat 500L, malé velké autoFiat 500L, malé velké auto

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace